Drupal konference, pirmās divas dienas

Multilingual un tulkošana

Biju ļoti apzinīgs un aizgāju uz visām multilingual un translation sesijām, kuras prezentēja Gábor Hojtsy. Un neko jaunu neuzzināju. ;)

Gabora minējums, ka Drupal 6 final tiks izlaists līdz gada beigām. Un uz to laiku arī tiks palaists Lokalizācijas serveris. Tas nozīmē, ka mana Pootle instalācija (test17.prog.lv) vēl dažus mēnešus dzīvos un Drupal 6 core tulkojums arī taps tur.


Facebook

Daudz neinteresējos, kas pasaulē notiek lielo sociālo tīklu jomā. Esmu reģistrējies Linked In, Orkut un varbūt vēl kaut kur, bet nevienu no tiem aktīvi nelietoju. Izrādās, ka pēdējais modes kliedziens ir Facebook. Par šo tīklu konferences programmā bija vesalas trīs sesijas.

Pēc prezentētāju domām, Facebook iespējams ir pēdējais sociālais tīkls, kurā jebkuram vajadzēs reģistrēties. Facebook autori ir sapratuši, ka tālāku attīstību ierobežo trūkstošā funkcionalitāte. Viņi paši saviem spēkiem nekad nevarēs nodrošināt visas funkcijas, kuras tīkla lietotāji varētu gribēt. Tādēļ viņi ir atvēruši savu API ārējiem izstrādātājiem - tātad jebkurš gribētājs un mācētājs var izstrādāt savu Facebook aplikāciju un piedāvāt savu servisu Facebook tīklā.

Dave Cohen ir manāmi azartisks šajā jomā un ir uzņēmies drupalforfacebook.org iniciatīvu. Viņš ir izveidojis moduļus, lai Drupal varētu izmantot kā backend platformu šīm Facebook aplikācijām.

Viņš iesaka - lai serviss nekļūtu pilnībā atkarīgs no Facebook (viņi ir ļoti strikti un var izslēgt aplikāciju no sava tīkla dažādu iemeslu dēļ) - paralēli Facebook aplikācijai var uzturēt to pašu servisu, neatkarīgi no Facebook, savā neatkarīgā adresē. Drupal ir ideāli piemērots, lai nodrošinātu gan savu interfeisu, gan atsevišķu interfeisu priekš Facebook.

Visi ir ieguvēji - Facebook iegūst jaunus interesantus servisus. Aplikāciju un servisu izstrādātāji iegūst pieeju plašam lietotāju lokam.

Deivs cer, ka Drupal varētu kļūt par labāko platformu šādu Facebook aplikāciju izstrādes vajadzībām. Un tā Drupal projektam varētu piesaistīt daudzus Facebook aplikāciju izstrādātājus, kuri meklē labu rīku.

Attēlu un citu multimediju pārvaldīšana

Konferencē bija daudz diskusijas par mediju menedžmentu (attēlu, video utt.), kas šobrīd Drupal nav ideālā līmenī.

Džeki no Archive Internet prezentēja savu Asset Management moduli, kas jau ir liels solis uz priekšu - to es noteikti izmantošu projektos nākotnē.

Instalāciju profili

Boris Mann no Bryght kompānijas skaidroja par Drupal instalācijas profiliem. Instalācijas profils ir specializēts Drupal distributīvs (principā, viens konfigurācijas un programmas koda fails), kurā ir savākti kopā specifiskai biznesa vajadzībai nepieciešamie moduļi un konfigurācijas. Tātad, var sagatavot profilu skolai, uzņēmumam, e-veikalam, frizētavai, sabiedriskai organizācijai utt., kuru tad gala lietotājs paņem un uzreiz uzinstalē tieši to, ko viņam vajag.

Auditorija bija pārpildīta un Boriss visus pārliecināja uzreiz pēc došanās mājās katram uztaisīt pa kādam instalācijas profilam. Es noteikti to darīšu, jo katru reizi taisot jaunu webu, izmantoju vienus un tos pašus moduļus un konfigurācijas.

Citi

Vēl pirmajās dienās mēs redzējām Panels 2 prezentāciju, sesiju par datu ielasīšanu no ārējiem avotiem (XML). Un prezentāciju par Coder moduli, kas pārbauda koda atbilstību kodēšanas standartiem un palīdz migrēt Drupal moduļus no vienas versijas un nākošo..

Redzēju tikai beigas no sesijas par Google Summer of Code rezultātiem. Bet par to jau visa informācija ir pieejama - un tur noteikti ir daži interesanti un lietojami moduļi radušies.

Lai arī Edgars ir Drupal iesācējs, arī viņam te ir interesanti - piem. OpenID sesija. Viņš ieguva apgaismību par objektorientētu JavaScript lietošanu Advanced JavaScript development sesijā.

Tā kā Edgars pirmajā dienā trāpīja uz visām interesantākajām sesijām, tad nākošajās dienās es viņam sekoju.

Mums tik ļoti patīk Barselona, ka ir klusa doma šeit palikt, līdz Latvijā atkal būs vasara. :)

Turpmāk vēl...

P.S. Dries Buytaert ir ļoti garš (varbūt pat garākais džeks visā konferencē).