Drupal konferences kopsavilkums

Mēs bijām uz Drupal konferenci nu jau pusotru mēnesi atpakaļ, un beidzot es esmu apkopojis visus iespaidus.

Par pirmajām divām DrupalCon dienām var izlasīt iepriekšējā rakstā.

Konferences formāts

Sāku saprast kā šīs konferences darbojas. Konference notika četras dienas, katrā dienā bija pieci sesiju laiki un katrā laikā paralēli notika sesijas četrās auditorijās, tātad kopā kādas 80 prezentācijas.


Atklāti sakot liela daļa sesiju ir liels sūds un ir svarīgi neiegrābties. Es mēģināju plānot iepriekš uz kurām sesijām iet pēc to aprakstiem, bet bieži reālais prezentācijas saturs pievīla.

Visvieglāk ir iet uz prezentācijām, ja prezentētājs ir zināms un ir skaidrs, ka viņš stāstīs kaut ko sakarīgu. Bet nevajag arī iekrist otrā galejībā, kā es, kad aizgāju uz lokalizācijas sesijām un neko jaunu neuzzināju, jo šai tēmai aktīvi sekoju līdzi ikdienā.

Konferences formāts ļauj tikai virspusīgi apskatīt vienu tematu, tādēļ izdevīgi ir doties uz prezentācijām par vispār nezināmām tēmām, kuras ikdienā nav laika pat virspusīgi apgūt.

Bet drošākais veids, ko daudzi arī izmantoja, ir stundas sākuma apstaigāt visas auditorijas, novērtēt prezentētāju, tematu un citus klausītājus, un tad izvēlēties, kur palikt.

Darvas karote

Konferences trešo dienu mēs nogurķojām, bija tomēr jārespektē līdzbraucēji un jāveic kultūras/izklaides programma. Atklāti sakot tas mani neiepriecināja. Ja brauc uz šādiem pasākumiem, tad labāk "bez piekabes". Lai varētu 100% nodoties konferences tēmai.

Es kā hardcore Drupal cilvēks labprāt būtu piedalījies pasākumos pēc oficiālās programmas beigām, kad katru vakaru konferences dalībnieki salasījās bariņos un turpināja apspriest dienā apskatītos jautājumus, devās vakarā kopā paēst un padzert, un varbūt pēc tam vēl kolekīvi kaut ko pakodēt.

Tēmošana

Nekādi nesaprotu kā varētu elegenti tulkot terminu "theming".

Earl Miles, Drupal 6 Theme System.

Auditorija bija pilna un bieži varēja dzirdēt sajūsmas spiedzienus un aplausus. Jā, Drupal 6 tēmošana būs daudz vienkāršāka prieks neprogrammētājiem.

Lieta tāda, ka Drupal ir advancētu programmētāju mīļais radījums. Un protams advancētie programmētāji mācēs nolikt to pie vietas, kad vajag. Bet vietnes ārējā izskata veidošana ir dizaineru (html/css dizaineru) pienākums, kuri php programmēt nemāk. Drupal 6 tēmu sistēma ir veidota tā lai dizaineriem mazāk jāredz php, vairāk var panākt ar html templeitiem un css. Visi uzgavilē.

Prezentētājs izteica aicinājumu, taisīt vairāk sūdīgas tēmas ("crapy theme") priekš Drupal. Wordpress un citiem projektiem ir liela priekrišana tieši tādēļ, ka tiek ir daudz gatavu tēmu. Daudz gatavu sūdīgu tēmu, kuras uzreiz var lietot.

Earl Miles: Make a crapy drupal 6.x theme now - we need many of them! :)

Drupal webu automatizēta administrēšana

Aktuāli jebkuram kurš būvē daudz Drupal webus. Kad sāk taisīt vairāk Drupal webus, agrāk vai vēlāk, lai uzturētu tos visus labā kārtībā, jāsaskarās ar sistēmadministrēšanas jautājumiem. Galvenokārt tad attiecas uz moduļu atjaunošanu. Kad iznāk jauna core vai moduļu versija (Update status modulis par to brīdina), jāuzkopē jaunie faili uz servera un jāpalaiž update.php skripts. Kamēr ir daži webi, tikmēr tas problēmas nesagādā, bet 10 un vairāk - ķēpa liela.

Drupal ir multi-site fīča, kad uz vienas Drupal koda kopijas var darbināt vairākus webus. Tas atrisina problēmu ar koda bāzes uzturēšanu, bet update.php tomēr jālaiž katram webam atsevišķi.

Šie jautājumi ir svarīgi uzņēmumiem, kas uztur daudz webus vai nodarbojas ar Drupal hostingu - piedāvā klientiem pašiem veidot savas vietnes no piedāvātajiem instalāciju profiliem (iepriekš rakstīju par instalāciju profiliem), tēmām utt.. Bet arī mazā mērogā tomēr - katra weba uzstādīšana (failu kopēšana, datubāzes izveidošana, lietotāju un tiesību uzstādīša, moduļu instalēšana un konfigurēšana) tomēr aizņem daudz laika.

Kieran Lal no CivicSpace Labs prezentēja CivicSpaceOnDemand sistēmu, kuru viņi izmanto, lai piedāvātu hostētus Drupal pakalpojumus. Ar šo sistēmu viņi uztur (automātiski konfigurē, atjauno, backupo) 600 NGO klientu webus. Klients piereģistrējas un standarta Drupal vietni saņem automātiski - tajā ir iekšā visas NGO vajadzīgās lietas - CRM, pasākumu organizēšana, ziedojumu vākšana.

Kierans arī uzsvēra cik svarīgi ir uzņēmumiem, kas izmanto atvērko kodu, sadarboties savā starpā. Ir trīs kompānijas, kuras daudz naudas ieguldījušas savā Drupal biznesā un katra no tām ir gājusi savu ceļu, bet protams saskārusies ar vienām un tām pašām problēmām. Viņš atzina, ka visiem būtu labāk, ja viņi būtu risinājuši šīs problēmas kopā.

Ar šo cieši saistīta tēma ir izmaiņu pārvaldība. Tajā gan neesmu īpaši iedziļinājiem, bet cik saprotu, tad iet runa par situācijām, kad tiek pārvaldītas vienas vietnes vairākas versijas - izstrādes, testēšanas, live.

Konferences rezultāts un mans personīgais cīņas plāns

1. Noskatīties prezentācijas, kuras neredzēju. Tajā skaitā noteikti:

Drool (Drupal tool), Site management and rapid theme design
Drupal and Change Management
Lightning Talks
Man of the year talks about menu

2. Notestēt un pasekot līdzi šo moduļu attīstībai:

Drupal for Facebook
Panels 2
Coder
Localization client
Asset Manager
MiniMenus
Ubercart
Usernode & Node Profile

Summer of Code 2007 moduļi:
Drupal Automated Staging Toolkit
XMPP API, (XMPP aka Jabber) interface for Drupal
Extend Case tracker module, Make Case Tracker Module more like a project manager
SMS Framework

3. Izveidot "Manta" instalācijas profilu

Tā es saucu savu Drupal distributīvu ar ko sāku darbu pie katra weba. Tas būs standarta profils priekš nelieliem webiem - viss tas, ko es parasti lietoju, sakonfigurēts TinyMCE, dažas foršākās tēmas (iespējams Zen tēma vai kāda vēl vienkāršāka, ko izmantot par sākumu priekš savas tēmas), kāda dokumentācija...

Priekš parauga jāpaskatās Bryght basic: https://svn.bryght.com/dev/browser/bryghtbase/DRUPAL-5/trunk

Boris Mann: Go home and each create an install profile.

4. Būšu kontributors līdz nākošai konferencei, tikai nezinu kādā veidā.

O, šitais ir grūtais.

Ļoti dīvaini, ka es darbojos ar Drupal nu jau ilgāku laiku, bet man nav nekā ar ko Drupal komūnā iegūt reitingu. Kaut ko labu, ko es būtu izdarījis priekš projekta un komūnas. Pat Edgars ar savām XUL un banking zināšanām dabūja paspīdēt. Ubercart moduļa veidotājam viņš aizrādīja/ierādīja triku kā aizliegt browzerim atcerēties ievadīto CVC kodu kredītkartes informācijā. Sīkums, bet noderīgi - tā tas open source tiek veidots.

5. Bīdīt drupal.lv uz priekšu.

  • jāturpina attīstīt core tulkojums un jāsāk veidot moduļu tulkojumi
  • jāuztaisa forums
  • jātaisa LV zonas Drupal webu showcase
  • kas vēl?

6. Uztaisīt kādu Drupal tēmu

Kāpēc ne?

Beigas

Būtu forši, ja citu gadu arī būtu citi ieinteresēti cilvēki no Latvijas, kas brauktu uz DrupalCon. Viens vācietis bija pārsteigts, ka arī tik mazā zemē kā Latvija ir Drupal entuziasti. Es atbildēju, ka mēs trīs, kas bijām konferencē, reprezentējam kādus 50% no Latvija Drupal komūnas. ;)

P.S. Ar konferenci nesaistīti - viens jauks LV zonas Drupal webs, kuram nejauši uzrāvos: www.bbhl.lv

 

Komentāri

Sludinājums: Piedāvāju darbu Drupal programmētājam. Zvanīt 26350995
Nezinu gan kamdēļ programētājam būt jātaisa tēma? :) Viss pārējais ļoti apsveicami un paldies par dalīšanos redzētajā!
tur jau tas triks, ka programmētājam tēmas jātaisa nebūtu. bet vēl arī 5.x tēmošana ir diezgan sarežģīta, tādēļ programmētājam tomēr jāpiedalās. tapēc visi ir sajūsmā, ka ar 6.x tēmošana būs vienkāršāka - programmētājs varēs programmēt un dizainers varēs tēmot. neesmu vēl tajā sācis iedziļināties 6.x, bet iepriekš esmu pats daudz asmeņus lauzis, lai uztaisītu piemēram izvēlnes tēmu kā dizainers to ir iedomājies.
o, pirmais sludinājums - jātaisa forums vaļā! :)

Man ar interesēja, kā ir ar Drupal zinātājiem kuriem interesētu darbs pie uz drupal 5 taisīta vortāla? Pašam nesanāk daudz laika tam veltīt tādēļ ir nepieciešama palīdzība.

P.S. Neceru uz kādu entuziastu, kas to varētu izdarīt bezmaksas ;) 

uuu... maneejais veikums arii beigaas piemineets :)
Ā, edzhus - forši, ka tu arī te esi. Principā bija ideja uztaisīt iekš drupal.lv arī tādu fīču - Latvijā taisīto Drupal webu showcase. Lai veidotāji varētu salikt screenshotus un aprakstus saviem veikumiem. Lai var cilvēku vārdus/sejas salikt kopā ar viņu veikumiem. Tad jau es arī būtu lielāks pieplūdums, ja varētu redzēt, ko ar Drupal var uzbūvēt. Bet nu - to tad, ka man būs garlaicīgi ziemassvētki. ;)